czwartek, 28 grudnia 2017

Kebra Nagast cz. I

Kebra Nagast to spisana w XIV w. księga etiopska, bazująca głównie na legendzie o wizycie królowej Saby u króla Salomona, obecnej m. in. w Biblii. Wcześniej przedstawia losy Adama, Kaina, Seta, Noego, Abrahama, Izaaka, Jakuba i innych, często przeplatając znane ze Starego Testamentu historie chrześcijańską narracją, charakterystyczną dla średniowiecznych ksiąg.

Oprócz Etopii, księga ta jest kluczową pozycją również dla ruchu Rastafari, zapoczątkowanego na Jamajce. Rastafari czczą cesarza Haile Selassie I jako objawienie majestatu Jah na ziemi, czyli jako wcielenie mesjasza. Kebra Nagast jest tu o tyle istotna, że wskazuje na źródła dynastii prowadzącej od króla Salomona przez króla Menelika do właśnie Haile Selassie.


Jak ma się legenda o wizycie królowej Saby do rodu królewskiego Etiopii? Królowa Saba przybyła do Salomona najprawdopodobniej złożyć mu rodzaj hołdu. Po uczcie, gdy Salomon - znany, mityczny kobieciarz - zaczął nastawać na cnotę młodej i jeszcze czystej (jak podaje księga) królowej, ona odmówiła i kazała mu przysiąc, że nie weźmie jej siłą. W odpowiedzi Salomon kazał jej przysiąc, że nie ukradnie niczego z jego domu. Następnie podczas posiłku nakarmił ją potrawą, która wywołała u królowej pragnienie. Gdy wstała, żeby się napić, Salomon złapał ją za rękę i powiedział
- Dlaczego złamałaś przysięgę, którą mi złożyłaś, że nie zadasz gwałtu niczemu, co znajduje się w domu moim?
- Czy jest złamaniem przysięgi picie wody?
- Czy widziałaś pod słońcem coś lepszego od wody?
[...]
- Czyż nie jestem wolny od przysięgi, którą zaprzysięgłaś mnie?
- Bądź wolny od przysięgi, lecz tylko daj mi się napić wody

a gdy się napiła, spełnił swą wolę
Kebra Nagast

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz