piątek, 6 kwietnia 2018

Biblia cz. IV - przymierze Noego

Wstawiam link do artykułu o Potopie z innego bloga. W bardzo małym stopniu opiera się to na Biblii, więc nie wrzuciłem tego tu.
http://jannowak65.blogspot.com/2018/03/potop.html

Przymierze Noego

często spotykam się z próbami prostowania tego, że starotestamentowy bóg jest postacią brutalną w swym prawodawstwie. A to, że metafora, a to, że wyjęte z kontekstu itd. Dzisiaj pierwsza odsłona tematu

Rdz 9
Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie - upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego - o życie brata.
[Jeśli] kto przeleje krew ludzką,
przez ludzi ma być przelana krew jego
,
bo człowiek został stworzony na obraz Boga.
Wy zaś bądźcie płodni i mnóżcie się; zaludniajcie ziemię i miejcie nad nią władzę
 

znakiem przymierza była tęcza, dlatego Kościół długo walczył z naukowcami badającymi naturę rozszczepienia wiązki światła. Niejeden osiadł z tego powodu w więzieniu. Tęcza miała być magiczna i koniec. 

Z innej beczki, często pojawiają się fragmenty, które ciężko wyjaśnić, bądź interpretować.

20 Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę. 21 Gdy potem napił się wina, odurzył się i leżał nagi w swym namiocie. 22 Cham, ojciec Kanaana, ujrzawszy nagość swego ojca, powiedział o tym dwu swym braciom, którzy byli poza namiotem. 23 Wtedy Sem i Jafet wzięli płaszcz i trzymając go na ramionach weszli tyłem do namiotu i przykryli nagość swego ojca; twarzy zaś swych nie odwracali, aby nie widzieć nagości swego ojca.
24 Kiedy Noe obudził się po odurzeniu winem i dowiedział się, co uczynił mu jego młodszy syn, 25 rzekł: «Niech będzie przeklęty Kanaan! Niech będzie najniższym sługą swych braci!» 26 A potem dodał: «Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg Sema! Niech Kanaan będzie sługą Sema! 27 Niech Bóg da i Jafetowi dużą przestrzeń i niech on zamieszka w namiotach Sema, a Kanaan niech będzie mu sługą». 

Znalezione obrazy dla zapytania wtf


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz