piątek, 18 stycznia 2019

Biblia cz. XVIII - zwierzęta nieczyste

Każdy wie, że żydzi nie jedzą wieprzowiny, ponieważ świnie są nieczyste. W Polsce to robi największą różnicę, ponieważ wieprzowina jest tutaj jednym z najpopularniejszych mięs. Nie wiem, czy później o świniach będzie więcej, ale Księga Kapłańska wymienia więcej zwierząt jako "nieczystych". Uzasadnienia jako takiego brak, jest tylko kryterium wyróżniania zwierząt i kilka przykładów.

Kpł 11

Będziecie jedli każde zwierzę czworonożne, które ma rozdzielone kopyta, to jest racice, i które przeżuwa. [...] wielbłąd, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty; świstak, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty;  zając, ponieważ przeżuwa, ale nie ma rozdzielonego kopyta - będzie dla was nieczysty; wieprz, ponieważ ma rozdzielone kopyto, ale nie przeżuwa - będzie dla was nieczysty. Nie będziecie jedli ich mięsa ani dotykali ich padliny - są one dla was nieczyste. 

Znalezione obrazy dla zapytania świstak

Ale każda istota wodna, która nie ma płetw albo łusek w morzach i rzekach spośród wszystkiego, co się roi w wodzie, i spośród wszystkich zwierząt wodnych, będzie dla was obrzydliwością.

Zawsze patrzyłem podejrzliwie, gdy dla kogoś owoce morza były obrzydliwością. Co ci ludzie kryją?
Nie wolno jeść większości ptaków i owadów, ale wolno szarańczę. Nieczyste są krety, myszy, jaszczurki, żółwie itp. Że nie jedzą, to rozumiem, ale dlaczego zaraz nieczyste i nie wolno dotykać ich padliny?
Nie plugawcie siebie samych przez jedzenie wszelkich małych zwierząt pełzających, nie zanieczyszczajcie się przez nie, przez to stalibyście się nieczystymi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz